Archiv rubriky: Půjčky

Průvodce výběrem online půjčky

Uvažujete nad online půjčkou a nechcete při jejím výběru udělat chybu? Pokud je tomu tak, je zde náš průvodce výběrem online půjčky. Poradíme vám, na co vše se zaměřit, abyste skutečně nebyli jakkoliv zklamaní. Prvním krokem by mělo být to, že si uděláte jasný přehled o tom, jaké možnosti dnes na trhu existují. V tom vám pomůže především web finmoney.cz, který je ideální možností pro každého, kdo nechce složitým způsobem hledat informace různě po internetu. Z daného webu se dozvíte informace o:

 • Aktuálních společnostech, které online půjčky nabídnou
 • Konkrétních částkách, které lze žádat
 • Úrokových sazbách

Zaměřte se na částku, kterou potřebujete

Nejprve je třeba mít jasno o tom, kolik přesně si potřebujete půjčit. Je dobré jasně zohlednit, na co budete peníze potřebovat a co za ně budete hradit. Pokud máte v tomto směru jasno, již se vám zúžil výběr konkrétních společností, u kterých si můžete o požadované finanční prostředky požádat. Při jejich posuzování nezapomínejte na to, že u některých je rozlišováno, zda si žádáte poprvé, nebo opakovaně. Pokud jde o první vaši žádost, obvykle získáte méně peněz, než je samotné maximum společnosti. Na to buďte připraveni.

Podívejte se na jednoduchost získání

I ta hraje při výběru velkou roli. Jsou to právě podmínky půjčky, na které je třeba brát velký ohled. Pokud hledáte jednoduchost, můžete najít třeba půjčky bez dokládání příjmu, stejně jako se může jednat třeba o půjčky, které jsou bez nahlížení do bankovních a nebankovních registrů. První skupina půjček přijde vhod lidem, kteří nemohou, nebo nechtějí doložit příjem. Druhá skupina je ideální pro žadatele, kteří jsou označovaní jako takzvaní problémoví klienti.

Nezapomínejte také na to, že jednoduchost získání je spojen a také s případným dokládáním a papírováním. Dnes dominují hlavně takoví poskytovatelé, kteří umí nabídnout vyřízení bez formalit, se kterým souvisí možnost vyřízení online, bez podpisu smlouvy, a to s jistotou, že všechny potřebné informace jednoduše sdělíte prostřednictvím telefonu, nebo online formuláře.

Pozor na výhodnost

Nyní se pomalu dostáváte k tomu skutečně nejdůležitějšímu, na co byste měli při výběru té správné půjčky primárně hledět. Je to samozřejmě její výhodnost. Tu poznáme podle toho, kolik vlastně zaplatíte navíc. Jsou celkem tři ukazatele, na které je dobré při výběru hledět. Jedná se o tyto konkrétní:

 • Poplatky s půjčkou spojené
 • Úroková sazba
 • RPSN

Napříč jednotlivými poskytovateli se můžeme setkat s tím, že některý neúčtuje úroky, ale jenom poplatky, jiný zase hledí jenom na úrok. Faktem je, že když se jedná o krátkodobou půjčku, měli bychom zapojit především selský rozum. Jednoduše si spočítáme nebo přečteme, kolik za daný měsíc zaplatíme navíc. Čím méně to bude, tím pro nás lépe.

Pokud se podíváme na několik příkladů, tak dominují půjčky, kde lze za každou tisícikorunu přeplatit zhruba jenom pár desetikorun. Ty jsou nejvýhodnější. Hitem jsou také půjčky zdarma. Ty bývají omezeny určitou výší částky, stejně jako tím, že to musí být naše první žádost.

Zaměřte se i na rychlost vyřízení

Jelikož se jedná o online půjčky, mělo by být naprostým standardem velmi rychlé vyřízení. Hitem by měla být ihned půjčka na účet, která je vyřízena nanejvýš do několika málo minut. Takové možnosti by nás měly zajímat zvláště ve chvíli, kdy chceme půjčkou řešit nenadálou negativní finanční situaci. Setkat se však můžeme i s takovými poskytovateli, kde se na vyřízení čeká i několik dní. Taková lhůta se již vyrovnává běžným bankovním nebankovním úvěrům a je proto určitě lepší volbou, pokud takovou půjčku jednoduše vynecháme z našeho výběru a vybereme poskytovatele, u kterého je vše doslova ihned.

Jak na nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky jsou dle wikipedie.  půjčky, které poskytuje jiný subjekt, než banka. Půjčky se vyznačují menší náročností na žadatele a vyšším úročením Nebankovní půjčky se dělí na:

 • krátkodobé – do 12 000 Kč
 • střední – do 100 000 Kč
 • nebankovní půjčky se zástavou – do několika milionů korun a 50% z hodnoty nemovitosti

Jak na nebankovní půjčky?

Předtím, než se rozhodneme pro nebankovní půjčku, je potřeba se rozhodnout jak vysokou částku vlastně potřebujeme, podle toho vybíráme typ půjčky. Například, když potřebuji deset tisíc korun na pár dní, postačí mi krátkodobá půjčka do výplaty. Dále je potřeba vybrat si, u koho si půjčku vezmeme. Ideální je využít online srovnání půjček, které je naprosto nezávazné a zdarma. Jednoduchá kalkulačka nám okamžitě ukáže, která půjčka má nejvýhodnější podmínky nebo je naopak nejdražší. Stačí zadat částku a jaký typ půjček chceme porovnávat. Výsledek vidíme během pár sekund. Pokud si z nabídky vyberete, můžete si o půjčku rovnou zažádat a nebo porovnávat další produkty.

shutterstock_229741168

Půjčit si mohou osoby starší 18 let, studenti, zaměstnanci i ve zkušební lhůtě, senioři či ženy na mateřské a začínající podnikatelé. Mnoho půjček je poskytováno i osobám nezaměstnaným nebo tzv. problémovým klientům, kteří nechtějí nebo nemohou dokládat příjem a nemají čisté registry dlužníků. Na co peníze využijete je u bezúčelových půjček nedůležité. Pokud si sjednáte půjčku na auto, nábytek či nový byt, pak jde o účelovou půjčku a musíte doložit, že jste peníze skutečně použili, jak bylo sjednáno ve smlouvě.

Co potřebuji k vyřízení půjčky

K vyřízení nebankovní půjčky potřebujeme jen pár dokumentů. Nejlépe a nejrychleji si vyřídíte krátkodobou půjčku, kdy si vystačíte s platnou občankou a číslem účtu. U půjček s vyšší částkou je potřeba v některých případech doložit příjem, dva doklady totožnosti, případně jsou prověřovány registry dlužníků. O půjčku si můžeme zažádat pomocí online formuláře, sms zprávou a některé společnosti vám umožní i žádost o půjčku zaslat přes sociální sítě.

Sjednání nebankovních půjček je poměrně jednoduché a zvládne ho i jen mírný uživatel internetu. Stačí vyplnit v kalkulátoru splátek částku, počet měsíců (či dní) na které si chcete půjčit. Okamžitě vidíte, kolik musíte vrátit peněz, případně jak vysoké budou splátky. V případě nebankovní půjčky  se zástavou nemovitosti musíte doložit dokumenty k nemovitosti, list vlastnictví, její fotografie, výpis z katastru, katastrální mapu a řadu dalších papírů. Důležitý je odhad ceny nemovitosti, kdy si můžete půjčit až 50% z hodnoty této zastavované nemovitosti, která může být vaše i třetí osoby.

Nebankovní půjčky bez poplatku předem

Zejména u nebankovních půjček je důležité, aby jste si prověřili poskytovatele půjček. Vyhýbejte se pochybným inzerátům na zastávkách, v letácích nebo webovým stránkám bez kontaktních údajů. Ověřené společnosti vám poskytnou půjčku bez nesmyslných kaucí a poplatků předem a smlouvu vám dají k nahlédnutí dříve, než se rozhodnete, zda si půjčku sjednáte či nikoliv. Solidní společnosti vám bezproblémů vyhoví se žádostí o odstoupení od smlouvy do 14 dní, jak jim ukládá zákon, pokud jste smlouvu uzavřeli na dálku.

Co dělat, když nemohu splácet

Získali jste půjčku a po několika měsíčních splátkách nemůžete kvůli nemoci, snížení příjmů nebo ztrátě zaměstnání splácet? Pak je vhodné kontaktovat zaměstnance společnosti a domluvit se na individuálním splátkovém kalendáři, dočasném odložení nebo snížení splátek. Vhodnou variantou je také pojištění proti neschopnosti splácet. Toto poskytují větší nebankovní společnosti.

Jak vyřídit hypotéku | Srovnání půjček, zkušenosti a diskuze

Hypotéka je často jedinou možností, jak mohou lidé financovat stavby svých domů, rekonstrukce svých nemovitostí, ale je i možností, jak si mohou jednu takovou koupit. Samozřejmě oproti jednoduchým půjčkám má hypotéka celou řadu specifik, na které je třeba pohlížet už při samotné žádosti. Pojďme se tedy podívat na ty možnosti, jak vyřídit hypotéku rychle, jednoduše a co nejvýhodněji.

Vyplatí se porovnat si nabídky

To nejdůležitější, co bychom měli udělat, je srovnání půjček, tedy v tomto případě hypoték. To lze učinit online, díky čemuž zjistíme několik důležitých věcí, mezi které patří:

 • Rozsah poskytovaných částek
 • Výše úroků
 • Termíny splatnosti
 • Termíny fixací
 • Poplatky za zpracování či vedení

Prvotní online žádost

Jakmile máme jasno, už můžeme vyplnit často online žádost, která je doručena příslušné bance. Ze zkušenosti ostatních jasně vyplývá, že ta se do pár dní ozve a je domluvena osobní schůzka, na které je probráno vše potřebné. Stejně tak je na schůzce třeba doložit i potřebné informace, jako potvrzení o příjmech a závazcích, o bonitě, o zaměstnání a o dalších věcech.

Probíhá první schválení

Následně jsou všechny tyto dokumenty posuzovány, což také trvá několik dní. Následně opět dojde k dalšímu kontaktu, kdy banku opět navštívíme, tentokrát za účelem podpisu rezervační smlouvy. Jakmile se tak stane, máme hypotéku oficiálně potvrzenou a zbývá už jediná věc, a to je zápis do katastru. To vzhledem k termínům může vzbuzovat četné diskuze, ale je to nezbytným krokem v tom, jak vyřídit hypotéku skutečně úspěšně.

Do daného katastru se zapíše takzvané zástavní právo, tedy informace, že pokud nebudete splácet, propadne nemovitost bance. Následně už jsou peníze uvolněny k vašemu užití, a to jak na zmíněnou koupi, tak třeba na rekonstrukci objektu. S tím často souvisí i podmínka toho, že je možné danou sumu čerpat jenom postupně, na základě dokládaných faktur o postupu prací.

Oddlužení nemovitosti

Dostali jste se do problémů s vaší půjčkou, a nyní nad vaší nemovitostí visí riziko exekuce? Nebo jste snad svou nemovitostí ručili za půjčku, a banka nebo nebankovní společnost vám ji chce zabavit? To vše nejsou nijak ojedinělé případy, a určitě se vyplatí vědět, jak při oddlužení nemovitosti postupovat. Něco podobného se totiž může stát i nám. Stačí několik půjček, ztráta zaměstnání, a rázem je problém na světě. A to poměrně velký problém.

Vytloukání klínu klínem

Nejčastěji jsou oddlužovány ty nemovitosti, na které si již dělá zálusk samotný exekutor. V tomto ohledu se může daný proces nazývat jako vyplacení exekuce. K oddlužení nemovitosti potom dojde tím, že se obrátíte nejčastěji na nebankovní společnost, u které si tuto službu objednáte. V tomto případě se jedná o stejný postup, jako když žádáte o půjčku. Nabídnuté peníze ale nejsou poskytnuty přímo vám, ale jsou poslány exekutorovi, který tak nemovitost nechá být.

Na ni však získává zástavní právo společnost, u které jste chtěli oddlužit. U ní také musíte následně splácet peníze, které vám na vyplacení exekuce poskytla. A pokud vše dopadne dobře, vše splatíte a nemovitost vám zůstane, dluhy zmizí a vy dále žijete standardní, a samozřejmě v mnoha ohledech zcela pozitivní život.

Jak se zachránit před nesplácenou hypotékou?

Druhá možnost, která může nastat, je ta, že si na vaši nemovitost dělá zálusk banka, u které máte hypotéku, kterou nesplácíte. V takovém případě může pomoci i převedení hypotéky – tedy převod nesplacené částky, ale i celého domu nebo bytu na někoho jiného, nejlépe kupce. Negativem sice může být to, že o svou nemovitost přijdete, ale pozitivem je to, že získáte peníze odpovídající ceně, za kterou jste nemovitost tímto způsobem prodávali. A za ty tak můžete například zakoupit jinou, nebo je investovat do pronájmu, který chcete realizovat někdy v budoucnu.

Převzetí hypotéky

O hypotéku nejčastěji žádáme ve chvíli, kdy si chceme splnit sen o vlastním bydlení. To není v současné době rozhodně nic neobvyklého. Za získané peníze si tak můžeme koupit byt či dům, nebo si můžeme nemovitost i postavit. A ačkoliv se hypotéky zdají jako výhodné úvěrové produkty, přece jenom mohou přinášet případná rizika. A to hlavně ve chvíli, kdy ji nejsme schopni splácet. V takovém případě lze přistoupit například k převzetí hypotéky. Tento krok tak může být tím nejlepším, pokud nechceme nechat vše zajít tak daleko, že přijdeme o naši nemovitost, a i o všechny peníze, které jsme již na hypotéce zaplatili.

Hypotéku předáme formou prodeje

Je jasné, že dané převzetí hypotéky má i svá jasně daná specifika. Primárně totiž naši nemovitost prodáváme, a to v mnoha případech i pod cenou. Daný zájemce si ji tak nejenom koupí, ale rázem převezme i závazky, které souvisejí s hypotékou. Tím můžeme získat nejenom požadovanou finanční částku, ale zároveň hypotéku převedeme na někoho jiného, a to na nového kupujícího. Ne vždy je to však tak jednoduché, jak píšeme. Tento proces totiž nelze uskutečnit vždy.

Záleží na pohledu banky

I když banky bývají v těchto krocích nápomocné, ne vždy ho lze uskutečnit. Nový majitel nemovitosti, a tedy i člověk, který by si hypotéku vzal, musí splnit podmínky, jaké banka má. V tomto případě je na celé schválení pohlíženo tak, jako by to byl právě on, který si bere novou hypotéku. Pokud však z hlediska bonity vyhoví, již celému procesu nic nebrání.

Jsou i jiné varianty

Zmíněné převzetí hypotéky však není jedinou možností, jak vše snadným způsobem vyřešit. Ve světě hypoték je totiž možné to, kdy si budoucí majitel vezme hypotéku jinde, z ní je zaplacena kupní cena a vyplaceny závazky u vaší banky, a následně je nemovitost převedena na něho, a na jeho banku.

Vyvázání spoludlužníka z hypotéky

O hypotéku můžeme žádat nejenom sami, ale můžeme mít i několik různých spolužadatelů. Nejčastěji se tak jedná třeba o našeho partnera či partnerku, nebo manžela či manželku. S tím samozřejmě souvisí i to, jak máme požádat o vyvázání spoludlužníka z hypotéky, a co je v tomto směru nutné provést a co samozřejmě splnit. Tato situace dnes totiž není nijak neobvyklá, jelikož v oblasti vzájemného soužití může nastat mnoho komplikací, a tak se může stát, že se pár, který snil o společné bydlení, rozejde.

Je třeba součinnost obou stran

Z logického hlediska je jasné, že je v tomto směru nutné součinnost obou stran, tedy obou spolužadatelů. Ti tak musí daný proces potvrdit a souhlasit s ním, že dojde k vyvázání jednoho z nich. To je třeba doložit i v bance, a to proto, aby mohlo dojít k dalšímu kroku. Jednostranné vyvázání spoludlužníka z hypotéky dnes samozřejmě není možné, jelikož by to mohlo být zneužíváno k mnoha taktickým krokům, jak někoho připravit o majetek, který pravidelně splácel.

Stejně, jako u prvotní žádosti

Nezbytným krokem v tomto vyvázání je tedy primárně určit toho, kdo bude naši hypotéku dál splácet. Ten poté musí bance doložit celou řadu nezbytností, které bylo třeba dokládat ve chvíli, kdy se o samotnou hypotéku žádalo. Je totiž třeba si uvědomit, že hypotéka přechází na jednoho žadatele, a tak musí splnit bankou dané podmínky, aby mu mohla být hypotéka nadále poskytována, a to za stejných podmínek.

Pokud je není schopen splnit, má možnost najít si jiného spoludlužníka, jehož výše platu mu v případě daných kroků může pomoci k tomu, aby k žádným změnám v oblasti změn současné hypotéky nedošlo. Vše už následně stojí na samotném posouzení konkrétní banky, která v tomto směru bývá velmi individuální, a tak opravdu nelze zaručit, zda i při vyvázání partnera splníme vše, co se od nás z hlediska samotné bonity očekává.

 

 

Refinancování americké hypotéky

Slovo zvané refinancování je ve světě úvěrů využíváno stále častěji. A rozhodně se není čemu divit, jelikož je spojeno hlavně s možností ušetřit. Dnes mohou být refinancovány půjčky, stejně tak může být refinancována klasická hypotéka, a výjimkou není ani refinancování americké hypotéky, které dnes může být zajímavou volbou, jak si ji zlevnit, a to i o několik desítek tisíc korun. Stačí jenom vědět, jak na to.

Co je americká hypotéka?

Nejprve je dobré si uvědomit, co vlastně americká hypotéka je, a co nám vlastně může nabídnout. Obecně na ní lze pohlížet jako na neúčelovou půjčku, a to s nutností zástavy naší nemovitosti. Na rozdíl od běžné hypotéky, však můžeme získané peníze využít na cokoliv, bez nutnosti dokládání konkrétního účelu.

Prvním krokem je zjistit, kde nám refinancování nabídnou

Budeme-li tedy mít o refinancování zájem, je třeba se na úvěrovém trhu poohlédnout po možnostech a variantách, kde budeme moci refinancovat, a za jakých podmínek. Ideálních by pro nás mělo být hned několik aspektů, podle kterých začít vybírat. Mezi ty patří:

 • Možnost nechat si snížit úrokovou sazbu
 • Možnost snížit naši měsíční splátku
 • Množnost získat navíc bonusovou finanční částku
 • Možnost využít služeb v oblasti veškeré administrativy, která je s tímto krokem spojena

Refinancovat lze i několikrát

Stejně jako u klasických hypoték, i refinancování americké hypotéky lze uskutečnit několikrát. Jelikož u ní navíc není žádný termín fixace, můžeme refinancovat téměř kdykoliv, a kolikrát chceme. Jediné, co stačí, si tak vždy spočítat danou výhodnost, a pokud vše vychází dobře, není problém naši americkou hypotéku neustále přesouvat k jiným poskytovatelům. U kterých již budeme maximálně spokojeni. A to ať už se bude jednat o nebankovní společnost, tak i banku. I ty dnes rozšiřují svá portfolia o tuto možnost.

 

 

Podmínky pro poskytnutí hypotéky

Žádat o hypotéku dnes není nic neobvyklého. A to hlavně proto, že je tento úvěrový produkt poměrně oblíbenou, v mnoha případech i jedinou možností, jak dosáhnout na finance, za které si chceme koupit, ale i postavit nemovitost. A ačkoliv někteří klienti proplují schvalovacím procesem hladce, jsou i takoví, u kterých je to naopak. To vše totiž ovlivňují podmínky pro poskytnutí hypotéky. Ty si stanovuje každý poskytovatel sám, a tak je vhodné se na ně ještě před samotnou žádostí informovat. Jedině tak nebudeme překvapeni.

Nebankovní společnosti

Abychom si však udělali stručný přehled, pojďme se podívat, jak si dnes stojí jak banky, tak i společnosti nebankovní. Začneme-li právě těmi, tak je třeba říci, že u nich je vše velmi jednoduché, rychlé a snadné. A to například proto, že v mnoha případech nenahlížejí do registrů, nebo jinak neověřují případnou historii klientů. To je určitě dobrá volba pro ty problémové, které by podmínky pro poskytnutí hypotéky u banky jenom těžko splnili.

Tato pozitivní informace má ale i své drobné negativum, a to takové, že často jsou snadnější podmínky vstupu kompenzovány vyšší úrokovou sazbou.

Banky

Jak už lehce vyplývá s výše uvedeného, z hlediska samotných podmínek na schválení úvěru jsou na tom banky podstatně hůře. Tedy co do celkové náročnosti. Je tedy nutné být klient nejenom s čistou finanční historií, která je ověřována v registrech, ale je také nutné být klientem s dostatečným příjmem. Ten lze však navýšit třeba i společnou žádostí páru, nebo ručitelem. Tyto podmínky však nabídnou jednu velkou výhodu, a to nízký úrok. Bance totiž klesá riziko případného nesplácení, a tak si může dovolit být v tomto směru mnohem benevolentnější, než nebankovní společnost. Vždy tedy platí, že vaše první cesta by měla vést právě do banky, a teprve ve chvíli neúspěchu na pobočku společnosti nebankovní.

 

 

Hypotéka bez prokazování příjmů

Proces získání půjčky má poměrně jasně daná specifika. Nejenom, že během něho domluvíte celkovou výši úvěru, výši splátky a délku splácení, ale má samozřejmě i konkrétní požadavky na úspěšné schválení. A hypotéky nejsou v tomto směru výjimkou. Navíc vzhledem k částkám, které jsou poskytovány, mohou být dané podmínky i poměrně náročné. Ne však za všech okolností, jelikož na našem trhu najdeme i produkt nazvaný jako hypotéka bez prokazování příjmů. Jak už z jeho názvu vyplývá, není nutné dokládat konkrétní příjem, což může být v mnoha směrech výhoda.

Často postačí výpisy z účtu

Ačkoliv se to může zdát jako opravdu výhodná možnost, ne vždy je vše tak růžové, jak se v reálu zdá. U některých poskytovatelů totiž může být pojem hypotéka bez prokazování příjmů pouze výrazným mediálním lákadlem. Je pravdou, že příjem na základě potvrzení skutečně nevyžadují, ale vyžadují třeba výpis z bankovního účtu, ve kterém by měly platby od zaměstnavatele figurovat. A tak daný příjem přece jenom zjistí.

U banky, zvláště u té, kde máte účet, to může být ještě o něco jednodušší. Zde totiž bankéř pouze nahlédne na váš účet a tak daný příjem ověří. Pokud je však dostatečný, není důvod se čehokoliv obávat.

Jde to i bez jakéhokoliv prokazování?

I proto si mnozí lidé zcela logicky pokládají otázku, zda to skutečně jde bez případného prokazování, a odpověď zní, že ano. V tomto směru hypotéka bez prokazování příjmů může existovat, ale má velice přísné podmínky. A to v tom směru, že je požadován buď ručitel, nebo ručení případnou jinou nemovitostí. V takových případech se tak banka nebo nebankovní společnost jistí právě její hodnotou, a na základě jí vám poskytne peníze. Tato varianta už je ale velmi blízká takzvané americké hypotéce. Tu totiž není třeba využívat pouze v souvislosti s nemovitostí, ale lze ji využít opravdu na cokoliv.

Hypotéka na rekonstrukci

S hypotékou mají lidé často spojeno hned několik věcí, a to například koupi nemovitosti, ale stejně tak i její stavbu. Nejsou to však ty jediné možnosti, na kterou ji lze použít. Velmi častým a využívaným příkladem je i hypotéka na rekonstrukci. Ta může pomoci v případě, kdy například vlastníme dům nebo byt, a máme zájem na tom, celkově si ho zvelebit. Dané peníze nám tak mohou přijít maximálně vhod. Je však nutné počítat s tím, že ne vždy můžeme dosáhnout takové částky, jakou potřebujeme.

Banka potřebuje nezbytné krytí

Začneme-li dané vysvětlování informacemi o tom, co vlastně hypotéka je, potom nám vyjde, že úvěrový produkt, za který ručíme právě nemovitostí a její hodnotou, kterou plánujeme kupovat nebo stavět. Pokud ale plánujeme rekonstrukci, znamená to, že byt nebo dům nemusí mít hodnotu nijak velkou. Tu si v prvním kroku banka zjistí a ověří, a následně nám sdělí, kolik může půjčit. Často je maximální výše ona aktuální cena dané nemovitosti, ale ve většině případů si banky nechávají raději další rezervu, a také stanovují podmínky například postupného čerpání. Čím tedy nemovitost získává na hodnotě, tím uvolňují další případné peníze.

Vyzkoušet lze i americkou hypotéku

Velmi zajímavou možností, jak může hypotéka na rekonstrukci vypadat, je poté americká hypotéka. Zde je dobré vysvětlit hlavní rozdíly. U té klasické býváme často omezeni tím, na co vlastně můžeme peníze konkrétně využít. Naopak americká hypotéka je svým způsobem neúčelové půjčka, a tak si se získanou částkou můžeme dělat, co chceme. V obou případech je ale třeba vybírat podle hlavních kritérií, kterými jsou:

 • Celkový výše úrokových sazeb
 • Výše případných poplatků
 • Náročnost či nenáročnost schvalovacího procesu
 • Výše měsíční splátky
 • Délka, na kterou hypotéku uzavíráme
 • U té standardní konkrétní délka fixace